Investīcijas - mūsdienīgais veids peļņai ar brīvo naudu

Ar ko Tev asociējas vārds “investīcijas”? Vai prātā uzreiz rodas domas par bankām un investīciju fondiem, lielām naudas summām, biržu rādītājiem un citām šauri specializētajiem nozarēm?

21. Gadsimtā investīcijas un attieksme pret tām mainās – tagad ar tām var nodarboties arī cilvēki bez izglītības finanšu jomā un ar vidējiem ienākumiem.

Esam sagatavojuši secīgu, noderīgu pamācību investīciju pasaulē – lasi tālāk un uzzini, kā veiksmīgi ieguldīt naudu un kā izvairīties no izplatītākajām kļūdām!

Vairāk informācijas

(3 Atsauksmes)
Informācija, kas ir norādīta tabulā ir ņemta no investīciju mājaslapām un tā var būt novecojusi, tāpēc aicinām ziņot mums par novecojušu informāciju sazinoties ar mums.
Mēs cenšamies atjaunot informāciju tabulā pēc iespējas ātrāk, bet ne vienmēr to varam izdarīt, tāpēc, ja vēlaties saņemt precīzākus datus, tad apmeklējiet aizdevēja mājaslapu.

Atsauksmes

Lai gan man ir 3. pensiju līmenis, par lielu investori sevi neuzskatu, jo tur jau banka visu dara pati. Pāris reizes mēģināju ieguldīt kredītos, nopelnīju nelielas summas. Saprotu, ka lielai peļņai vajag lielas summas, bet uzdrošināties pagaidām nevaru.

Kornēlija

Mana izvēle ir investīcijas nekustamajā īpašumā, tas ir gan drošāk, gan pelnošāk nekā ieguldīt kredītos. Pašlaik ir liela izvēle, vai investēt ne tikai vietējos, bet arī ārzemju projektos.

Helmuts

Daudzi saka, ka ar investīcijām kredītos nevar labi nopelnīt, bet patiesībā visu nosaka investīciju apjoms un diversifikācija. Iesaku arī plānot peļņu ilgtermiņā, vismaz viena gada periodā.

Marta

what

Kas ir investīcijas?

Investīcijas ir naudas ieguldīšana projektā, ko piedāvā un izstrādā trešā puse – juridiskā vai fiziskā persona. Labvēlīgos finanšu tirgus apstākļos pēc noteikta laika investīcija atnes peļņu jeb nodrošina kapitāla pieaugumu. Piemēram, ieguldot X eiro projektā ar provizorisko Y peļņu gadā, pēc 12 mēnešiem investors var nopelnīt aptuveni Y eiro, patstāvīgi neveicot nekādu darbu.

Investīcijas iedalās dažādās kategorijās, un mūsdienās investīcijas ir kļuvušas daudzveidīgas, pieejamas ne tikai uzņēmumiem un turīgiem cilvēkiem, bet arī privātpersonām ar vidējiem ienākumiem. Vēl salīdzinoši nesen investori un investīcijas bija aktuāli tikai valdībām, lieliem uzņēmumiem, bankām un citām lielām iestādēm ar augstu maksātspēju. Tagad situācija ir mainījusies – lasi tālāk, kādas investīcijas mūsdienas ir pieejamas privātpersonām, un kādos gadījumos var būt vērts izvēlēties šādu nodarbi.

Kādi ir investīciju veidi?

Investīcijas var iedalīt divās lielās grupās – investīcijas, ko investors pārvalda patstāvīgi, un investīcijas, ko uztic pārvaldīt menedžerim (bankai, fondam u.c.). Modernais investīciju paveids, interneta investīcijas, attiecas pie pirmās grupas, jo naudas ieguldīšanas un izņemšanas process notiek internetā, specializētu investīciju platformu mājaslapās. Lūk, kādas interneta investīcijas ir pieejamas mūsdienu investoriem:

Investīcijas kredītos

Viens no jaunākajiem interneta investīciju veidiem Latvijā ir investīcijas kredītos. Šis investīciju veids ir speciāli paredzēts privātpersonām, lai gan par investoriem var kļūt arī uzņēmumi. Investīcijas kredītos norisinās īpašajās tiešsaistes platformās, kur ir apkopoti aktīvie aizdevumi. Investīcijas notiek pēc B2B principa, kas nozīmē, ka investori atpērk jau finansēto aizdevumu daļas no sākotnējā aizdevēja. Investīcijas kredītos nav tas pats, kas pūļa finansējums – aizdevumi jau ir izsniegti, un investori var izvēlēties vienu vai vairākus investīciju objektus, atkarībā no savām vēlmēm un iespējām.

Investīciju platformā var būt izvietoti viena vai dažādu nebanku aizdevēju kredīti. Pati platforma nepiedalās finanšu darbībā un nav saistīta nedz ar kreditoriem, nedz ar investoriem, tā tikai nodrošina tiešsaistes tirgu, kur satiekas aizdevēji un potenciālie investori.

Investēt iespējams ātrajos un patēriņa kredītos, auto līzingos un mājokļa kredītos, biznesa un dažādos citos aizdevumos. Investors pelna procentus no katra aizņēmēja kredītmaksājuma un saņem pilnu investīcijas atmaksu pēc pilnas parādsaistību dzēšanas. Investīcijas kredītos ir ātrākais investīciju veids, jo daudziem ātrajiem kredītiem atmaksas termiņš ir tikai 30 dienas. Šim investīciju veidam ir noteikta arī zemākā ieejas robeža – standarta minimālā investīciju summa ir vien 10 eiro.

Investīcijas nekustamajā īpašumā

Nekustamais īpašums vienmēr ir bijis viens no stabilākajiem un ilgtermiņā pelnošākajiem investīciju objektiem, un pateicoties interneta investīciju attīstībai tas tagad ir pieejams arī investoriem-privātpersonām. Ieguldījumi nekustamajā īpašumā sākas no 50-100 eiro, un investēt naudu iespējams būvniecībā un dažādu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanā. Daudzas investīciju platformas piedāvā nekustamā īpašuma objektus ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs – gan Baltijas reģionā, gan citās valstīs (Polija, Vācija, Itālija u.c.).

Lielāko peļņas daļa investors saņem pēc īpašuma pārdošanas vai iznomāšanas, lai gan atsevišķi projekti piedāvā investoriem arī ikmēneša izmaksas. Iesakām precizēt šo jautājumu pirms investīciju veikšanas, jo atsaukt aktīvo investīciju var būt sarežģīti – parasti jau veiktās investīcijas nevar brīvi izņemt, un ne visas platformas nodrošina iespēju pārdot investīcijas otrreizējā tirgū.

Investīcijas biznesā

Vēl viens investīciju veids ir investīcijas uzņēmējdarbībā jeb biznesā. Ja investīciju platforma specializējas uz šāda veida investīcijām, tā izvieto savā mājaslapā dažādus biznesa projektus, kam nepieciešams finansējums. Savā ziņā tas līdzinās pūļa finansējumam, taču, atšķirībā no pēdējā, atnes investoram reālu peļņu, nevis garīgu gandarījumu vai balvas un bonusus no finansējuma meklētāja. Starp investīcijām biznesā un pūļa finansējumu ir arī viena līdzība – projektu uzsāk, ja savāc nepieciešamo summu, pretējā gadījumā veiktās investīcijas atgriež investoriem (dažas platformas var pievienot projektiem savus līdzekļus un segt trūkstošo finansējuma summu, taču tā nav plaši izplatīta prakse).

Ieguldīt naudu var gan vietējos, gan starptautiskajos biznesa projektos, minimālā investīcijas summa parasti ir ap 50 eiro. Investīciju termiņš ir atkarīgs no projekta veida, un var būt no dažiem mēnešiem līdz dažiem gadiem.

Ilgtermiņa investīcijas

Lai gan iepriekš aprakstītajām investīcijām termiņš var būt 1-2 gadi, investīciju nozarē tas ir ļoti īss atdeves laiks. Tagad parunāsim par ilgtermiņa ieguldījumiem, kas lielākoties ir banku, apdrošināšanas sabiedrību un investīciju fondu pakalpojums. 

Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu

Atšķirībā no ieguldījumiem 3. pensiju līmenī, uzkrājošā dzīvības apdrošināšana nav saistīta ar pensijas vecumu un nodrošina investoram elastīgākus naudas izņemšanas nosacījumus. Standarta investīcijas termiņš ir 10 gadi, pēc tam naudu var izņemt vai arī atstāt pie investora un pagarināt investīciju vēl uz 10 gadiem. Kā papildu plusu var minēt dzīvības apdrošināšanu investīcijas darbības laikā.

Investīcijas fondos, vērtspapīros

Kopumā, investīcijas 3. pensiju līmenī un apdrošināšanā ar uzkrājumu arī ir investīcijas fondos un vērtspapīros, taču šādām investīcijām ir “pievienotā vērtība” – zemāks risks, apdrošināšana u.tml. Klasiskas investīcijas finanšu tirgos nav saistītas ar papildu pakalpojumiem, ar tām var izrīkoties daudz brīvāk, un potenciāli tām ir lielāka atdeve. Vērā ņemami mīnusi: augstāks risks, lielāki ieguldījumi, nepieciešamība labi orientēties finanšu tirgū, ja investors veic investīcijas patstāvīgi, nevis uztic pārvaldītājam.

Investīcijas, gan internetā, gan bankā, var ievērojami vairot Tavu brīvo kapitālu, taču mēs atgādinām – šis peļņas veids ir piemērots cilvēkiem ar stabilu maksātspējas līmeni un drošu ekonomisko stāvokli. Ar investīcijām var labi nopelnīt, taču naudu var arī zaudēt, tāpēc pirms naudas ieguldīšanas trešo personu projektos, aizdevumos un citos investīciju objektos, vienmēr izvērtē plusus, mīnusus un savas iespējas investēt!

how

Kā tas strādā?

Investīcijas internetā nav sarežģītas un neprasa profesionālu izglītību finanšu jomā. Lai veiktu investīcijas, investīciju platformas lietotājam ir nepieciešams interneta pieslēgums, mobilā tālruņa numurs, konts vienā no rezidences valstī strādājošajām komercbankām, kā arī e-pasta adrese. Lūk, kā notiek investēšanas process:

  • izvēlies piemērotāko investīciju platformu mūsu mājaslapā, salīdzinot dažādus piedāvājumus;
  • reģistrējies izvēlētās platformas mājaslapā;
  • verificē lietotāja profilu, augšupielādējot eID vai pases kopiju (pārbaudi verifikācijas noteikumus izvēlētajā vietnē);
  • sagaidi ziņu, ka Tavs lietotāja profils ir verificēts un apstiprināts;
  • pārskaiti vēlamo naudas summu uz investora kontu mājaslapā un izvēlies pirmos investīciju objektus.

Pats investēšanas process izskatās šādi:

  • investors izvēlas piemērotākos investīciju objektus (to var darīt vienā vai dažādās platformās, lietotāja darbības šeit netiek ierobežotas);
  • tālākie rezultāti ir atkarīgi no investīcijas veida: vienas investīcijas paredz ikmēneša peļņas izmaksas, citas tiek izmaksātas kopā ar nopelnītajiem procentiem pēc investīcijas termiņa beigām;
  • ja investīcijas objektam netiek savākti pietiekami līdzekļi, veiktās investīcijas atgriež investoriem, ja vien platforma neizvēlas piešķirt objektam trūkstošo finansējumu;
  • dažās platformās veiktās investīcijas var pārdot citiem investoriem otrreizējā investīciju tirgū, citās aktīvās investīcijas nevar mainīt investīciju termiņa laikā;
  • ja runa ir par investīcijām, ko pārvalda menedžeris, nevis pats investors, par naudas ieguldīšanu atbild līdzekļu pārvaldītājs, bet investors ir tiesīgs izņemt līdzekļus atbilstoši parakstītā līguma nosacījumiem.
  • pēc investīcijas termiņa beigām nopelnīto kapitālu var izņemt vai arī ieguldīt no jauna citos investīciju objektos.
why

Kāpēc izvēlēties investīcijas internetā?

  • tās ir piemērotas personām ar vidējiem ienākumiem;
  • tās ir pieejamas dažādos veidos, ar dažādiem termiņiem, investīciju summām un peļņas iespējām;
  • tās neprasa specializētu izglītību un darba pieredzi finanšu nozarē;
  • investors var iegūt noderīgo informāciju par investīcijām no publiski pieejamajiem avotiem: blogiem, rakstiem, video u.tml.;
  • ar interneta investīcijām var nodarboties no jebkuras pasaules malas ar interneta pieslēgumu.
whom

Kas var izmantot investīcijas internetā?

  • investīcijas internetā ir pieejamas ikvienam pilngadīgam cilvēkam ar brīvajiem naudas līdzekļiem;
  • dažas investīciju platformas ir pieejamas ES dalībvalstu pilsoņiem, ir arī platformas ar starptautisko lietotāju auditoriju;
  • investīcijas internetā ir paredzētas personām stabilā finanšu situācijā, jo ieguldītie naudas līdzekļi var atnest ne tikai peļņu, bet arī īstermiņa zudumus.

Kad var izmantot investīcijas internetā?

  • lai ieguldītu naudu internetā, nav nepieciešama maksātspējas un kredītvēstures pārbaude, jo investors neaizņemas naudu no kreditora, bet liec lietā savus līdzekļus. Tas nozīmē, ka katram investoram patstāvīgi jāizvērtē savs finansiālais stāvoklis un ienākumu stabilitāte;
  • investīcijas ir paredzētas cilvēkiem, kas var atļauties novirzīt brīvos līdzekļus ieguldījumos, nepakļaujot riskam savu maksātspēju. Nevajadzētu investēt visu pieejamo naudu, obligāti jāatstāj pietiekamā summa pēkšņiem tēriņiem un parastiem iekrājumiem;
  • investīcijas var būt piemēros risinājums cilvēkiem, kuri var atļauties zaudēt ieguldīto summu. Tas attiecas ne tikai uz lielām, bet arī uz mazām investīcijām – ja 50-100 eiro zaudēšana negatīvi ietekmē saplānoto tuvāko mēnešu budžetu, no investīcijām ieteicams atturēties;
  • investīcijas internetā var būt piemērotas ilgtermiņa plānu piepildīšanai, jo vislielāko peļņu atnes investēšana vismaz gada garumā. Rēķinoties ar ilgtermiņa investīcijām, var izvairīties no īslaicīgiem finanšu tirgus satricinājumiem un pakāpeniski atgūt krīzes laika radušos zudumus.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai investīcijas garantē peļņu?

Investīcijas ir katra investora brīvprātīga izvēle, kas turklāt nozīmē zināmu risku uzņemšanos. Neviena investīciju platforma, tāpat kā neviena banka, negarantē nedz peļņu kā tādu, nedz peļņas apjomu. Atslēga pie veiksmīgām un pelnošām investīcijām ir prasmīga investīciju pārvalde, investīciju portfeļa diversifikācija un rūpīga noteikumu un nosacījumu izpētīšana. Vienīgais, ko dažas investīciju platformas var garantēt, ir investīcijas atmaksa jeb atpirkšanas garantija.

Ikviena pilngadīga persona ar brīvajiem naudas līdzekļiem var mēģināt ieguldīt naudu internetā. Dažas investīciju platformas ir pieejamas tikai ES dalībvalstu pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem, citas strādā starptautiskajā līmenī. Investīcijas nav pieejamas Melnā saraksta valstu pilsoņiem (par to plašāk lasi investīcijas platformu mājaslapās) un personām, kas nevēlas iziet personības verifikācijas procedūru.

Investīciju platformas nosaka minimālās un reizēm arī maksimālās investīciju robežas. Kredītinvestīciju gadījumā minimālā investīcijas summa parasti ir tikai 10 eiro, investējot nekustamajā īpašumā vai biznesā jārēķinās ar minimālo robežu 100 eiro apjomā. Tikai pats investors nosaka, cik daudz un kādos projektos vēlas ieguldīt, bet pamatprincips ir vienkāršs – jo lielāka ir investīcijas summa, jo lielāka var būt šīs investīcijas atdeve labvēlīgos apstākļos.

Ar terminu “bezmaksas” parasti apzīmē investīcijas, par kurām nav jāmaksā komisija investīciju platformai. Šis ir samērā populārs, taču ne universāls darbības princips, tāpēc pirms naudas pārskaitīšanas un pirmās investīcijas veikšanas vienmēr pārbaudi visus platformas lietošanas noteikumus un nepaļaujies uz sākumlapā izvietotajiem reklāmas saukļiem.

Ienākumi no investīcijām tiek aplikti ar ienākuma nodokli no kapitāla pieauguma, kas Latvijā pašlaik ir 20%. Reti kura investīciju platforma piedāvā lietotājiem palīdzību nodokļu jautājumos, un ienākuma nodokļa nomaksa ir investora pienākums. Parasti šāds nodoklis jāmaksā reizi gadā, iesniedzot ienākumu deklarāciju, taču precīzu informāciju par nodokļa nomaksas kārtību ieteicams meklēt Valsts ienākumu dienesta mājaslapā.

Apdrošinātas investīcijas ir draudzīgākas investoriem, it īpaši iesācējiem vai tiem, kuri nevēlas riskēt ar savu naudu. Ja investīcijām tiek piemērota atmaksas garantija, investors saņem atpakaļ savu naudu (un reizēm arī nopelnītos procentus), pat krīzes gadījumā. Precīzu informāciju par investīciju apdrošināšanu un naudas atmaksu sarežģītos nosacījumos meklē investīciju platformu mājaslapās.

Tas, kāds investīciju veids ir piemērotākais konkrētam investoram, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: vēlamā investīciju apjoma, vēlamās peļņas, nozīme ir arī personīgām izvēlēm (ieguldīt kredītos, īpašumos vai biznesā). Iesakām nesteigties un uzmanīgi iepazīties ar katra investīciju veida detaļām. Savā izvēlē nevajadzētu paļauties tikai uz augstas peļņas solījumiem, vērā jāņem arī nozares stabilitāte, platformas reputācija un lietošanas nosacījumi.

Scroll Up