Kas ir investīcijas?
Investīcijas ir naudas ieguldīšana projektā, ko piedāvā un izstrādā trešā puse – juridiskā vai fiziskā persona. Labvēlīgos finanšu tirgus apstākļos pēc noteikta laika investīcija atnes peļņu jeb nodrošina kapitāla pieaugumu. Piemēram, ieguldot X eiro projektā ar provizorisko Y peļņu gadā, pēc 12 mēnešiem investors var nopelnīt aptuveni Y eiro, patstāvīgi neveicot nekādu darbu.
Investīcijas iedalās dažādās kategorijās, un mūsdienās investīcijas ir kļuvušas daudzveidīgas, pieejamas ne tikai uzņēmumiem un turīgiem cilvēkiem, bet arī privātpersonām ar vidējiem ienākumiem. Vēl salīdzinoši nesen investori un investīcijas bija aktuāli tikai valdībām, lieliem uzņēmumiem, bankām un citām lielām iestādēm ar augstu maksātspēju. Tagad situācija ir mainījusies – lasi tālāk, kādas investīcijas mūsdienas ir pieejamas privātpersonām, un kādos gadījumos var būt vērts izvēlēties šādu nodarbi.
Kādi ir investīciju veidi?
Investīcijas var iedalīt divās lielās grupās – investīcijas, ko investors pārvalda patstāvīgi, un investīcijas, ko uztic pārvaldīt menedžerim (bankai, fondam u.c.). Modernais investīciju paveids, interneta investīcijas, attiecas pie pirmās grupas, jo naudas ieguldīšanas un izņemšanas process notiek internetā, specializētu investīciju platformu mājaslapās. Lūk, kādas interneta investīcijas ir pieejamas mūsdienu investoriem:
Investīcijas kredītos
Viens no jaunākajiem interneta investīciju veidiem Latvijā ir investīcijas kredītos. Šis investīciju veids ir speciāli paredzēts privātpersonām, lai gan par investoriem var kļūt arī uzņēmumi. Investīcijas kredītos norisinās īpašajās tiešsaistes platformās, kur ir apkopoti aktīvie aizdevumi. Investīcijas notiek pēc B2B principa, kas nozīmē, ka investori atpērk jau finansēto aizdevumu daļas no sākotnējā aizdevēja. Investīcijas kredītos nav tas pats, kas pūļa finansējums – aizdevumi jau ir izsniegti, un investori var izvēlēties vienu vai vairākus investīciju objektus, atkarībā no savām vēlmēm un iespējām.
Investīciju platformā var būt izvietoti viena vai dažādu nebanku aizdevēju kredīti. Pati platforma nepiedalās finanšu darbībā un nav saistīta nedz ar kreditoriem, nedz ar investoriem, tā tikai nodrošina tiešsaistes tirgu, kur satiekas aizdevēji un potenciālie investori.
Investēt iespējams ātrajos un patēriņa kredītos, auto līzingos un mājokļa kredītos, biznesa un dažādos citos aizdevumos. Investors pelna procentus no katra aizņēmēja kredītmaksājuma un saņem pilnu investīcijas atmaksu pēc pilnas parādsaistību dzēšanas. Investīcijas kredītos ir ātrākais investīciju veids, jo daudziem ātrajiem kredītiem atmaksas termiņš ir tikai 30 dienas. Šim investīciju veidam ir noteikta arī zemākā ieejas robeža – standarta minimālā investīciju summa ir vien 10 eiro.
Investīcijas nekustamajā īpašumā
Nekustamais īpašums vienmēr ir bijis viens no stabilākajiem un ilgtermiņā pelnošākajiem investīciju objektiem, un pateicoties interneta investīciju attīstībai tas tagad ir pieejams arī investoriem-privātpersonām. Ieguldījumi nekustamajā īpašumā sākas no 50-100 eiro, un investēt naudu iespējams būvniecībā un dažādu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanā. Daudzas investīciju platformas piedāvā nekustamā īpašuma objektus ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs – gan Baltijas reģionā, gan citās valstīs (Polija, Vācija, Itālija u.c.).
Lielāko peļņas daļa investors saņem pēc īpašuma pārdošanas vai iznomāšanas, lai gan atsevišķi projekti piedāvā investoriem arī ikmēneša izmaksas. Iesakām precizēt šo jautājumu pirms investīciju veikšanas, jo atsaukt aktīvo investīciju var būt sarežģīti – parasti jau veiktās investīcijas nevar brīvi izņemt, un ne visas platformas nodrošina iespēju pārdot investīcijas otrreizējā tirgū.
Investīcijas biznesā
Vēl viens investīciju veids ir investīcijas uzņēmējdarbībā jeb biznesā. Ja investīciju platforma specializējas uz šāda veida investīcijām, tā izvieto savā mājaslapā dažādus biznesa projektus, kam nepieciešams finansējums. Savā ziņā tas līdzinās pūļa finansējumam, taču, atšķirībā no pēdējā, atnes investoram reālu peļņu, nevis garīgu gandarījumu vai balvas un bonusus no finansējuma meklētāja. Starp investīcijām biznesā un pūļa finansējumu ir arī viena līdzība – projektu uzsāk, ja savāc nepieciešamo summu, pretējā gadījumā veiktās investīcijas atgriež investoriem (dažas platformas var pievienot projektiem savus līdzekļus un segt trūkstošo finansējuma summu, taču tā nav plaši izplatīta prakse).
Ieguldīt naudu var gan vietējos, gan starptautiskajos biznesa projektos, minimālā investīcijas summa parasti ir ap 50 eiro. Investīciju termiņš ir atkarīgs no projekta veida, un var būt no dažiem mēnešiem līdz dažiem gadiem.
Ilgtermiņa investīcijas
Lai gan iepriekš aprakstītajām investīcijām termiņš var būt 1-2 gadi, investīciju nozarē tas ir ļoti īss atdeves laiks. Tagad parunāsim par ilgtermiņa ieguldījumiem, kas lielākoties ir banku, apdrošināšanas sabiedrību un investīciju fondu pakalpojums.
Dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu
Atšķirībā no ieguldījumiem 3. pensiju līmenī, uzkrājošā dzīvības apdrošināšana nav saistīta ar pensijas vecumu un nodrošina investoram elastīgākus naudas izņemšanas nosacījumus. Standarta investīcijas termiņš ir 10 gadi, pēc tam naudu var izņemt vai arī atstāt pie investora un pagarināt investīciju vēl uz 10 gadiem. Kā papildu plusu var minēt dzīvības apdrošināšanu investīcijas darbības laikā.
Investīcijas fondos, vērtspapīros
Kopumā, investīcijas 3. pensiju līmenī un apdrošināšanā ar uzkrājumu arī ir investīcijas fondos un vērtspapīros, taču šādām investīcijām ir “pievienotā vērtība” – zemāks risks, apdrošināšana u.tml. Klasiskas investīcijas finanšu tirgos nav saistītas ar papildu pakalpojumiem, ar tām var izrīkoties daudz brīvāk, un potenciāli tām ir lielāka atdeve. Vērā ņemami mīnusi: augstāks risks, lielāki ieguldījumi, nepieciešamība labi orientēties finanšu tirgū, ja investors veic investīcijas patstāvīgi, nevis uztic pārvaldītājam.
Investīcijas, gan internetā, gan bankā, var ievērojami vairot Tavu brīvo kapitālu, taču mēs atgādinām – šis peļņas veids ir piemērots cilvēkiem ar stabilu maksātspējas līmeni un drošu ekonomisko stāvokli. Ar investīcijām var labi nopelnīt, taču naudu var arī zaudēt, tāpēc pirms naudas ieguldīšanas trešo personu projektos, aizdevumos un citos investīciju objektos, vienmēr izvērtē plusus, mīnusus un savas iespējas investēt!