Lielas investīcijas ir labi, mazas investīcijas ir slikti – tiktāl teju visi cilvēki, arī bez zināšanām ekonomikā, ir vienuprāt ar ekspertiem. Taču tiklīdz no vispārējām sarunām par investīcijām pāriet uz tādiem jēdzieniem kā “ārvalstu tiešās investīcijas” vai “privātā sektora investīcijas”, rodas apjukums, un ne velti.
Investīciju nozare ir milzīga, tāpēc orientēties tajā bez iepriekšējām zināšanām un atbilstošās izglītības ir liels izaicinājums. Tas gan nenozīmē, ka par investīcijām drīkst runāt tikai baņķieri – mūsdienās investīcijas kļūst pieejamas arī privātpersonām. Šoreiz pastāstīsim par tādu investīciju veidu kā ĀTI jeb ārvalstu tiešās investīcijas!
Šaura uzņēmējdarbības skatījumā investīcijas ir kapitāla ieguldīšana ar peļņas mērķi, un investīcijas iedalās vairākās kategorijās, no kurām ārvalstu tiešās investīcijas ir tikai viena daļa. Taču tieši ĀTI tiek uzskatītas par īpaši svarīgo investīciju veidu – tie ir ārvalstu fizisko un juridisko personu ieguldījumi vietējos uzņēmumos un to pamatkapitālā.
ĀTI mērķis ir investora ilgstoša dalība citas valsts ekonomikā, tāpēc šāds investīciju veids veicina ilgtermiņa attiecības starp investoru un uzņēmumu un ietekmē arī jomas, kurām nav tieša sakara ar investīciju objektu (piemēram, kā norāda Latvijas Bankas ekonomists I. Kasjanovs, ĀTI atved valstī ārvalstu darbiniekus, kas pēc tam pāriet strādāt vietējos uzņēmumos). ĀTI ietver sevī trīs ieguldīšanas veidus:
Lai investīcija tiktu uzskatīta par ārvalstu tiešo investīciju, tiešajam ieguldītājam jāpieder vismaz 10% no uzņēmuma akcijām vai jābūt ekvivalentai līdzdalībai uzņēmuma pārvaldē. Tas nepārprotami prasa apjomīgus ieguldījumus, un ilgu laiku investīcijas ir bijušas lielas naudas sinonīms, tāpēc nav brīnums, ka lielākie ārvalstu investori Latvijā ir Zviedrijas, Igaunijas, ASV un citu valstu uzņēmumi.
Ņemot vērā ĀTI īpatnības, rodas jautājums – vai fiziskā persona bez liela kapitāla var kļūt par investoru? Īsā atbilde ir jā, taču te ir sava specifika – fiziskās personas var nodarboties ar ieguldījumiem un var ieguldīt arī ārvalstīs, taču tas nebūs ĀTI klasiskajā izpratnē.
Investīcijas privātpersonām galvenokārt fokusējas uz interneta investīcijām. Tās norisinās īpašajās tiešsaistes platformās, kas nodrošina investīciju tirgu internetā jeb investoru un finansējuma meklētāju satikšanas vietu. Investīcijas fiziskajām personām parasti izpaužas trīs formās:
Interneta investīcijas atšķiras no ierastām investīcijām, arī no ĀTI, pirmkārt ar ļoti zemu ienākšanas robežu – lai sāktu ieguldīt naudu internetā, bieži vien nepieciešami vien 10-50 eiro. Otrkārt, šādas investīcijas nenodrošina investoram kontroli pār uzņēmumu, piemēram, par kredītiestādi vai nekustamo īpašumu attīstītāju. Investors neiegūst lemtspēju uzņēmuma pārvaldes jautājumos, taču var iegūt peļņu no investīcijām pēc aizdevuma atmaksas, īpašuma pārdošanai vai biznesa projekta realizācijas – atkarībā no izvēlētā investīciju veida.
Ārvalstu tiešās investīcijas ir tikai viens no daudzajiem ieguldījumu veidiem – ja vēlies nodrošināt sev pasīvā ienākuma avotu, pievērs uzmanību arī interneta investīciju platformām, kas ir veidotas speciāli privātpersonām. Pilnīgāko online investīciju salīdzinājumu atradīsi pie mums, Credly mājaslapā!