Jaunie ātrie kredīti: kas mainās un kas paliek?

Ātro kredītu nozare ir stabili pieprasīta, taču tas nenozīmē, ka tajā nenotiek izmaiņas. Īstermiņa aizdevums jau sen vairs nav tāds, kā pirms desmit gadiem, un izmaiņas skar gan aizdevējus, gan kredītu ņēmējus. Jaunie ātrie kredīti ir elastīgāki, taču arī tie jāizmanto prātīgi – iepazīsties ar īso jaunāko ātro aizdevumu pārskatu un veic pareizu izvēli!

Jaunie ātrie kredīti 2020. gadā

Lielākās pārmaiņas ātro kredītu nozare ir piedzīvojusi 2018. gadā, kad likuma grozījumi skara gan pieļaujamo aizdevumu apjomu, gan izsniegšanas kārtību. Īsumā atgādināsim, kādas bija šīs izmaiņas:

  • aizdevuma summa nedrīkst pārsniegt 50% no valstī noteiktās minimālās algas (toreiz un arī 2020. gadā – 430 eiro), ja aizdevums tiek noformēts uz 30 dienām un ir atmaksājams vienā maksājumā;
  • kopējām kredīta izmaksām nevajadzētu pārsniegt 0,07% dienā jeb aptuveni 25% gadā no aizdevuma summas;
  • kredītu var pagarināt maksimums divas reizes.

Pēc grozījumu pieņemšanas pagājuši jau divi gadi un var secināt, ka izmaiņas kopumā nav tik dramatiskas, kā kādreiz tika lēsts. Ātrie kredīti joprojām ir pieejami, regulāri parādās arī jaunie pakalpojuma sniedzēji, taču daudzi aizdevēji ir pielāgojuši savus pakalpojumus jaunajiem tirgus nosacījumiem:

  • pagarinās minimālais kredīta atmaksas termiņš, un klasiskie 30 dienu aizdevumi līdz algas dienai jau nav tik izplatīti;
  • palielinās minimālā aizdevuma summa, un ne visi aizdevēji tagad piedāvā aizņemties uz 30 dienām 50-100 eiro.

Visizteiktāk šīs izmaiņas izpaužas pakalpojuma pārdefinēšanā – ātro kredītu vietā nebanku aizdevēji sāk piedāvāt kredītlīnijas jeb aizdevumus ar noteiktu kredītlimitu, bet bez konkrēta atmaksas termiņa. Pirms ātro kredītu likumdošanas izmaiņām ātrie kredīti un kredītlīnijas lielākoties bija divi atsevišķi pakalpojumi. Kā iespējams apvienot divus aizdevumu veidus, un ko no tā iegūst patērētāji? Lasi tālāk!

No kredīta uz kredītlīniju: praktiskais piemērs

soscredit-aizdevejs-1024x500

Apskatīsim šīs pārmaiņas, izpētot reālo aizdevuma/kredītlīnijas piedāvājumu no nebanku aizdevēja Soscredit.lv. Tas piedāvā aizdevumus no 50 līdz 1500 eiro ar atmaksas termiņu no 3 līdz 60 mēnešiem. Soscredit.lv parādījās Latvijas tirgū tikai 2017. gadā un ātri adaptējās likumdošanas pārmaiņām – tagad aizdevējs piedāvā elastīgas kredītlīnijas, nevis ātros kredītus. Pateicoties šādi pieejai, aizņēmēji var:

  • atmaksāt aizdevumu pakāpeniski;
  • ja nepieciešams, aizņemties vairākas reizes viena līguma ietvaros;
  • saņemt naudu tikpat operatīvi kā ātro kredītu gadījumā.

Soscredit.lv piedāvā 60 dienu bezprocentu periodu jaunajiem klientiem (maksimālais kredītlimita apjoms ir 1000 eiro), un nodrošina iespēju papildināt aizdevuma summu, ja pieļaujamais kredītlimits nav iztērēts pilnībā. Izņemot garāku atmaksas termiņu, šī kredītlīnija gandrīz ne ar ko neatšķiras no labi pazīstamiem ātrajiem kredītiem – 2020. gadā uz šāda principa strādā gandrīz visi jaunie ātrie kredīti.

Kredītlīnijja VS ātrais kredīts

Lielākā atšķirība starp klasisko kredītlīniju, un kredītlīniju, kas iepriekš bija ātrais kredīts, ir summā. Iepriekš kredītlīnijas parasti bija pieejamas ar lielāku kredītlimitu, bet aizņemties 50-70 eiro bija iespējams ar ātrā kredīta palīdzību. 

Mūsdienās arī kredītlīnijas var sākties no salīdzinoši zemām summām, taču, atšķirībā no īstermiņa aizdevuma, kredītlīnijas līdzekļi nav obligāti jāatmaksā jau pēc 30 dienām. 

Kopumā, jaunie ātrie kredīti kredītlīnijas izskatā var būt draudzīgāki aizņēmējiem, bet ar vienu nosacījumi – kredītlīnijas apjoms ir adekvāts aizņēmēja ienākumiem.

Lai nepalaistu garām aktuālos aizdevumu piedāvājumus, pieraksties Credly jaunumiem – mēs apkoposim svarīgāko, kas Tev jāzina, un dosim ziņu, kur pieejami jaunākie ātro kredītu aizdevēji!

Scroll Up